Make your own free website on Tripod.com
baslik.gif (13922 bytes)

altbas1.gif (2853 bytes)

altbas2.gif (2379 bytes) altbas3.gif (552 bytes)
       
      

  

BİYOLOJİ


Kas   Sistemi
Dolaşım Sistemi

İskelet Sistemi
Mitoz bölünme
Mayoz bölünme
Boşaltım sistemi

Ana Sayfa


 

 onkas.gif (24428 bytes)

Kaslar, kasılıp gevşeyebilen liflerden oluşan yapılardır. Kaslar, çeşitli organların veya vücudun tamamının hareketini sağlar. Duruş ve hareketten sorumlu olan iskeletin üzerindeki kaslar, kemiklere bağlıdır ve eklemlerin etrafında toplanan kaslar birbirlerine zıt yönlerde hareket ederler.

Örneğin dirseğin bükülmesini sağlayan kas (biseps) dirseği geren kas (triseps) ile uyumlu çalışır. Kaslar sadece dışarıdan gördüğümüz şekilde bir insanın hareket etmesini sağlamakla kalmazlar, göz bebeklerinin küçülüp büyümesini, barsaklardaki gıdanın ilerlemesini, kulak çınlamasını ve benzeri birçok organın hareketini sağlarlar.

Histolojik yapılarına göre kaslar iki gruba ayrılırlar:
1) Çizgili kaslar 2)Düz kaslar Çizgili kaslar Kalp kası hariç istemli olarak hareket ettirebildiğimiz kaslar çizgili yapıdadır. Mikroskop altında incelendiğinde enine çizgilerin belirgin olarak görülmesi nedeniyle bu ismi almışlardır.

 

arkakas.gif (27137 bytes)Yüz ve mimik kasları, gövdede bulunan kol kasları, kaburgalar arası kaslar, kol ve bacak kasları isteğimize bağlı olarak hareket ettirebildiğimiz kaslardır. Bir çizgili kas lifi mekik tarzında ve kısadır.

Kalp kası çizgili bir kas olduğu halde istemimiz dışında kasılır ve çoğunlukla bu sınıflama dışında ayrı olarak değerlendirilir. Kalp kas lifi dallanmış ve birbiri içine geçmiş şekildedir.

Düz kaslar Barsak duvarı, damar duvarı, rahim kasları gibi iç organlarda bulunan kaslar düz kaslardır. İsteğimiz dışında kendiliklerinden kasılırlar. Bilincimiz dışında sinyal taşıyan sinirler tarafından uyarılırlar. Uzun süre yorulmadan kasılmalarını sürdürebilirler.

 

 

 

 

Kaslar
1. Sternokleidomastoid
2. Göğüs kasları (pektoral kaslar)
3. Biseps
4. Kol kasları
5. Dış eğik
6. Karın kasları
7. Uyluk kasları
8. Sartorius
9. Kuadriseps
10. Extensor digitorium longus
11. Tibia .